Den stromů 20. 11. 2023

V pondělní ráno jsme se probudili do deštivého počasí. I to nás neodradilo v těšení se na parlamenťáckou akci pro žáky I. stupně. Poctivě jsme se připravovali a chystali si Den stromů. Pro nás již každoroční akci jsme chtěli zase nějak zpestřit. Počasí nás ale schovalo do haly.

Od rána za námi přicházely jednotlivé třídy, ve kterých se žáci rozdělili na menší skupinky. Na začátku dostala každá skupinka pamětní list. Na každém stanovišti za splněné otázky, úkoly a činnosti dostali lísteček do své koruny stromu.

Žáky čekalo 10 stanovišť, 10 oblastí. Příroda, les, pole, rybník, ale také hlavně lesní chlívek… to všechno čekalo na žáky v průběhu cesty. Nejoblíbenějším stanovištěm byla ochutnávka marmelád, a ne tak ledajakých : fíky, rebarbora, špendlík, ostružina, borůvka, višeň, malina, ale také nejznámější jahoda. Také si vyzkoušeli čichem poznat známá koření- hlavně podzimní (skořice, badyán, hřebíček), ale také koření na vaření pepř, kmín. Překvapením byla vonící lípa, podběl lékařský, heřmánek, zabloudily k nám i vanilka a citrusy citron a mandarinka. Další zajímavostí byly zvířecí rodinky, tažní a stálí ptáci, různé druhy hub, sladkovodní, ale i mořské ryby, porovnávání a poznávání stromů- kůry-plodů- listů. Těžký úkol bylo spojit stopy zvířat s jejich zvířecím majitelem. Podle hmatu si žáci vyzkoušeli poznat podzimní přírodniny, nebo si určitý počet zapamatovat a vyjmenovat. Úžasným úkolem bylo roztřídění nepořádku do jednotlivých popelnic. Skupinky čekala směsná popelnice, bioodpad, elektroodpad, tetrapak, bílé i barevné sklo, papír a k tomu další úkoly včetně tajenky.

Parlamenťáci si skvěle jednotlivá stanoviště nachystali. Vyzkoušeli si, jaké to je, ukazovat mladším kamarádům cestu k poznání, vzpomínat si, co všechno o přírodě víme. Byli úžasní 🙂 i ti největší se nám najednou proměnili a byli rádci svým mladším kamarádům.

Snad si všichni dnešní den užili, tak jako my.

FOTOGALERIE https://eu.zonerama.com/ZSBorsice/465474

Mgr. Zuzana Kotačková