Tělesná výchova

ZÁŘÍ

VYTRVALOSTNÍ BĚH

Školní rok je již v plném proudu a my v tělesné výchově nezahálíme. Využili jsme krásného počasí a vyrazili na cyklostezku změřit své vytrvalostní síly. Protože jsme součástí projektu Sazka Olympijský víceboj (vice v sekci Školní projekty - Sazka olympijský víceboj), délka tratě byla jasná. Žáci prvního stupně běželi 500 metrů a žáci druhého stupně 1000 metrů. Každý z žáků běžel dle svých možností, nakonec se všem podařilo protnout pomyslnou cílovou pásku a zaznamenat čas, na který jsou jistě pyšní nejen oni sami. Někteří žáci byli natolik vyčerpaní, že jim bylo jedno kde odpočívali (viz foto), jiným zbylo tolik sil, že po cestě zpět zvládli ještě po ostatních házet plné náruče podzimního listí. 

Mgr. Veronika Sedlářová

ŘÍJEN

KIN BALL

Kin-ball je míčová hra. Vznikla v Kanadě pro sportovní potřeby dnešní doby. Je poměrně fyzicky náročná avšak není potřeba dlouhý trénink před začátkem. Po 5 minutovém vysvětlení základních pravidel se dá začít hrát.​

​KIN-BALL V TĚLESNÉ VÝCHOVĚ

Kdy budeme hrát kin-ball? Otázka, kterou jsem slyšela od začátku školního roku snad stokrát. Tudíž, když žáci přišli do tělocvičny a spatřily míč na kin-ball (opravdu nejde přehlédnout, jeho průměr je téměř 130 cm) zavládlo nadšení a pět minut nešlo slyšet vlastní slovo. Výkřiky jako "jupí, konečně, hurá, jooo, juchů" napovídaly, že dnešní tělesná výchova bude opravdu zábava. Zahřátí, rozcvička, rychlý výklad pravidel a šlo se na hru. Začátky byly opatrné, avšak po chvíli už všichni věděli co od míče čekat. Jednotlivé týmy začaly vymýšlet nejrůznější strategie, aby ve hře uspěly. O tom, že kin-ball děti bavil, vypovídá otázka, která zazněla po zvonění - Nemůžeme hrát i přes přestávku? 

Mgr. Veronika Sedlářová

Základní pravidla:

Cílem hry je odehrát míč tak, aby jej tým na příjmu nechytil a míč se dotkl země. Naopak tým na příjmu musí zabránit tomu, aby se míč dotkl země. Hrají ale tři týmy takže ten kdo odpaluje balón zakřičí barvu týmu, který má balón chytit. Pokud ho tým na příjmu chytí stává se útočícím týmem, odpaluje a volí barvu týmu který má míč chytit Tak je to až do doby kdy dojde k chybě a tým na příjmu nechytí míč.

Význam kin-ballu:

Každý člen týmu je v pohybu nejméně 72% herního času. Kin-ball umožňuje a je založen na společné hře dívek a chlapců, ze své podstaty vylučuje vyhraněný individualismus, jde především o spolupráci všech hráčů a ze hry nelze nikoho strategicky vyloučit. Na to abyste si hru užili nemusíte být sportovní talent.